SN Trophy 2021 National Event - Long Valley North

Sunday 14th November

Not used since November 2016, SN are happy to invite you back for a Level B event on Long Valley North. Entries now open until Thursday 11th November, 23:59, subject to map availability.
Fast runnable forest interspersed by sandy tracks and vehicle training tracks. The land is scarred by military activity from both vehicle and foot based training.
Contact: kathbett@gmail.com

View Your Entry

Entries are closed. Sign in to view your entries.

Entered: 462 of 476

Tell us what you think of the racesignup service

Courses
White 1.9km 25m climb
   Entry limit: 8
   Entered: 5
Yellow 2.4km 35m climb
   Entry limit: 22
   Entered: 19
Orange 3.3km 50m climb
   Entry limit: 22
   Entered: 18
Long Orange 5.6km 95m climb
   Entry limit: 5
   Entered: 5
Light Green 4.4km 75m climb
   Entry limit: 18
   Entered: 16
Very Short Green 3.8km 75m climb
   Entry limit: 12
   Entered: 11
Short Green 4.2km 50m climb
   Entry limit: 62
   Entered: 62
Green 5.0km 70m climb
   Entry limit: 92
   Entered: 92
Short Blue 5.6km 90m climb
   Entry limit: 78
   Entered: 78
Blue 7.1km 115m climb
   Entry limit: 72
   Entered: 71
Short Brown 9.1km 115m climb
   Entry limit: 40
   Entered: 40
Brown 10.1km 135m climb
   Entry limit: 10
   Entered: 10
Black 11.6km 180m climb
   Entry limit: 35
   Entered: 35
Location
Entry Fees
Senior: £14.00/£17.00
Senior Novice: £8.00
Senior Chip hire: £1.00
Junior: £5.00/£7.00
Junior Chip hire: £0.00

Juniors are under 21 on 31st December.

Late entries (subject to map availability, please contact the Organiser) plus £2 surcharge. Late entries close 23:59 Wednesday 10th November
Lost SI card charged at £30.
This race is not SIAC enabled.
Event Information

Long Valley North is a military training area comprised of a mixture of coniferous forest and heathland, with an extensive network of often sandy driver-training tracks. The area was fenced off roughly 5 years ago, with public access limited to some weekends, meaning some smaller tracks have disappeared. The area was last used for competition in November 2016 (see SN website results pages for link to Routegadget).

A British TrailO League PreO event will be taking place at Rushmoor Arena, 1.4km away, with starts from 1 – 2 pm

Final Details
Published on the SN website: https://www.southernnavigators.com/images/SN-Trophy-2021-LVN-Final-Details.pdf

Location
Between Aldershot and Fleet. Off Fleet Road, A323, approx GU11 2HL (parking around the tarmac driver training). Grid ref SU847526. What3Words - lend.duty.apply
Public Transport: Nearest stations are Aldershot (3.7km), Fleet (4.9km) and North Camp (5.3km).

Courses
White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Very Short Green, Short Green, Green, Short Blue, Blue, Blue – army only, Short Brown, Brown and Black. Distances subject to final controlling.
Sportident timing will be used - no SIAC touch-free.

Suggested classes for each course
Black - M21
Brown - M35, M40
Short Brown - W21, M18, M20, M45, M50
Blue - W35, W40, M16, M55, M60
Short Blue - W18, W20, W45, W50, M65
Green - W16, W55, W60, M70
Short Green - W65, W70, M75+
Very Short Green - W75+
Light Green - W14, M14
Long Orange - W/M21 Novice
Orange - W12, M12
Yellow - W10, M10
White - Young juniors

Military
This event is also part of the Inter Corps & Individual Day Championships. Military personnel should not enter through Race Signup. Military courses are Long Orange, Blue (Army Only), and Short Brown.

Facilities
Toilets, First Aid, Tom’s Burger Van.

Registration
Enquiries and hired SI Card collection only. NO ENTRY ON THE DAY

Starts
10.30 - 13:00, with SN helpers starting from 10:00. Start/Finish within 2 min walk of parking/assembly. Courses close 15.00.

Map
Scale 1:10,000, 5m contours. Significantly updated 2020 based on a lidar survey and on previous maps.

Final Details
Published a week before the event at www.southernnavigators.com

Officials
Organiser: Katherine Bett, SN
Planner: Mark Foxwell, BKO & Debbie Robinson, SN
Controller: Hedley Calderbank, HH

SN Trophy - Long Valley North
Start List
or
White Start time Club
Raffy Britton 12:19:00 BOK
Tunde Farago 10:40:00 HH
Eliza Hardwick 10:36:00
Andrew Ogilvie 12:00:00 SN
Hugh Scarbrough 12:58:00 MV
Yellow Start time Club
Maya Britton 12:20:00 BOK
Alex Clements 12:50:00 IND
Abigail Cooper 10:45:00 SN
Erin Cooper 10:40:00 SN
Csongor Farago 10:34:00 HH
Laura Gook 10:31:00 BADO
Sebastian Hancox 10:32:00
Arran Hardwick 12:29:00 IND
Edward Harvey 11:27:00 WIM
Heather Harvey 11:30:00 WIM
Theodore Marsden 12:00:00 HH
Linnea Rivers 12:15:00 IND
Ralph Scarbrough 12:56:00 MV
Charlotte Smith 11:11:00 SLOW
Jonathan Smith 11:01:00 SLOW
Andrew Trimble 10:30:00 IND
Krum Yanev 12:28:00 SLOW
Anna Maria Yaneva 12:30:00 SLOW
Fengning Yang 11:03:00 OUOC
Orange Start time Club
Karen Bricknell 11:02:00 SAX
Henry Cave 10:46:00
Lily Cave 10:45:00 IND
Emma Chapman 11:18:00 SO
Phil Chatterley 11:01:00 IND
Livia Daplyn 10:32:00 SN
Maxine Dunn 11:00:00 SN
Bridget Hooper 11:20:00 SO
Jamie King 10:48:00 GO
Robert & Euan Kitchen 10:31:00 TVOC
Finn Le Page 11:10:00 SN
Owen Le Page 11:05:00 SN
Zhenlong Li 11:03:00 OUOC
Jan Oxenham 11:17:00 SARUM
Alex Pickup 10:30:00 MV
Elsa Rivers 12:15:00 IND
Louisiane Roux 10:35:00 SLOW
Wendy Smith 10:51:00 SOC
Long Orange Start time Club
Jen Daplyn 10:31:00 SN
David Gook 10:30:00 BADO
Joe Morwood 11:02:00
Chris Read 11:00:00 SN
Harry Read 11:01:00
Light Green Start time Club
Robert Balding 11:15:00 IND
Laura Barrett 11:40:00 SN
Ben Chapman 11:18:00 SO
Kerry Cooper 10:43:00 SN
Ethan Daplyn 10:31:00 SN
Charlie Dixon 10:48:00 HH
Sarah Dixon 10:47:00 HH
Bors Farago 10:33:00 HH
Lucas Hsu 11:03:00 OUOC
Eskarina Medlock 11:30:00 WSX
Sejal Naik 11:01:00 IND
Adele-mari Ogilvie 12:00:00 SN
Vadim Pesenti 11:02:00 DFOK
Michael Chun Chi Tsang 11:00:00 WSX
Elliot Vaughan 12:45:00 BKO
Zac Vaughan 12:46:00 BKO
Very Short Green Start time Club
Lynn Branford 11:00:00 WIM
Clare Fletcher 11:29:00 BOK
Mike Gammon 10:45:00 SO
Joan Hambleton 11:31:00 SARUM
Carol House 10:32:00 SO
Louise Light 11:14:00 SOC
Susan Marsden 12:08:00 HH
Tim Pribul 11:15:00 CHIG
Christine Smith 10:50:00 BADO
Jenny Thompson 11:54:00 TVOC
John Warren 11:30:00 WIM
Short Green Start time Club
Christine Artus 10:59:00 BKO
Roger Baker 11:49:00 TVOC
Jasmine Bennett 10:34:00 SO
Jane Breed 11:12:00 HH
Tim Britton 10:36:00 BOK
John Chappell 10:35:00 TVOC
Caroline Christopher 11:45:00 WIM
John Collyer 11:55:00 SOS
Ian Cooper 11:52:00 BKO
Douglas Deeks 11:04:00 SAX
Brian Farhall 10:39:00 SO
John Farren 11:51:00 TVOC
Jean Fitzgerald 12:05:00 SAX
Michele Funnell 11:15:00 SO
Mel Golding 10:37:00 BKO
Jenny Gostick 11:50:00 HH
Hannah Gray 11:06:00 SN
Peter Hambleton 11:33:00 SARUM
Sue Hands 12:06:00 WIM
Denise Harper 10:44:00 BKO
Cecilia Hayward-Bhikha 10:57:00 SLOW
Lina Heuer 11:01:00 HH
Yvonne Hodson 12:04:00 TVOC
Lesley Innes 10:41:00 BKO
Antje Inness 10:45:00 BKO
John Kewley 11:20:00 MDOC
Christine King 10:54:00 BOK
Lesley King 10:49:00 GO
Tony Ludford 10:40:00 BADO
Andy Macgregor 10:31:00 BAOC
Patrick Maher 12:02:00 SO
Roger Maher 12:01:00 SO
Keith Marsden 12:09:00 HH
Karen Mills-Hicks 10:30:00 GO
John Morris 11:00:00 SO
Jim Munday 12:00:00 BKO
Mike Murray 11:44:00 SLOW
David Nixon 10:58:00 SOC
Mary Nixon 11:07:00 SOC
Jeremy Oldershaw 12:03:00 SAX
Penny Parkes 11:02:00 HH
Sue Pearson 11:54:00 SO
Hilary Pickering 10:46:00 WIM
Beryl Pring 11:59:00 SAX
Roger Pring 11:53:00 SAX
Tim Pugh 10:50:00 GO
Richard Rae 11:31:00 BKO
Ben Rivers 10:33:00 GO
Helen Rivers 12:20:00 GO
Christine Roberts 10:38:00 EBOR
Janet Rosen 11:05:00 HH
Marion Shipman 11:17:00 LOK
Jose Stanley 10:47:00 WIM
Kirsty Staunton 11:32:00 WIM
Liz Stradling 11:30:00 BKO
Sally Thomas 11:58:00 BOK
John Thompson 11:56:00 TVOC
Di Turner 11:29:00 SO
Teresa Turner 11:16:00 SLOW
Michael White 10:32:00 MV
Susan Wilkes 11:21:00 BKO
Ken Williams 11:03:00 BAOC
Green Start time Club
Julie Astin 11:02:00 WSX
Chris Barrington Brown 10:33:00 BAOC
David Battison 11:25:00 SARUM
Sarah Blundell 11:38:00 DFOK
Mike Bolton 10:54:00 MV
Christopher Branford 11:01:00 WIM
Jenny Bray 11:57:00 SN
Barry Breed 11:12:00 HH
Kate Brett 11:31:00 BAOC
Sue Carter 10:32:00 SLOW
Julie Cleary 12:15:00 LOK
Fiona Clough 11:34:00 BKO
Keiko Conway 12:50:00 GO
Phil Conway 12:39:00 GO
Dougie Craig 11:26:00 WCH
Tracy Craig 11:32:00 WCH
Susan Crickmore 10:51:00 SO
Andrew Cummings 12:04:00 HH
Dave Cussens 10:39:00 SO
Angela Darley 11:22:00 GO
Allan Darwell 11:28:00 BOK
Hebe Darwin 11:13:00 WAOC
Jillian Devine 11:06:00 SOC
Elisabeth Dickson 11:48:00 BAOC
Colin Drury 11:10:00 SYO
John Duffield 11:04:00 HH
Tom Edelsten 11:15:00 GO
Mike Elliot 11:37:00 MV
Ryan Elliot 11:23:00 OUOC
George Engelhardt 10:30:00 MV
Hanga Farago 10:36:00 HH
Catherine Galvin 11:45:00 LOK
Geoff Goodwin 11:20:00 DFOK
Neil Gostick 12:01:00 HH
Philip Gristwood 10:59:00 MV
Dorte Torpe Hansen 10:37:00 SLOW
Alison Harding 10:38:00 HH
David Harrison 10:50:00 SN
Nicola Harvey 11:17:00 WIM
Eliza Hermann 12:00:00 HH
Roy Heselden 11:59:00 BADO
Clive Hillier 11:47:00 LOK
Peter Hornsby 10:55:00 LEI
Sarah Howes 11:46:00 SAX
Pete Inness 10:45:00 BKO
Tom Inness 10:43:00 BKO
Karen Jones 11:03:00 SLOW
Jane King 10:47:00 SO
Diane Leakey 11:33:00 SLOW
John Liley 10:49:00 SLOW
Martin Lock 11:39:00 GO
Barbara Lugton 11:05:00 GO
Ayako Luu 11:18:00 GO
Penny Marsh 11:14:00 SO
Nicky Masson 10:56:00 MV
Lyra Medlock 11:29:00 WSX
Ellie Mills-Hicks 10:34:00 GO
Luke Mills-Hicks 10:44:00 GO
Tina Mills-Hicks 10:40:00 GO
Lynne Moore 11:07:00 BKO
Paul Oates 11:27:00 DFOK
David Oxenham 11:19:00 SARUM
Linda Pakuls 12:02:00 WIM
Gail Parker 10:52:00 SLOW
Susan Parker 10:53:00 BKO
Keith Parkes 11:00:00 DFOK
Garry Parmenter 10:57:00 HAVOC
Barrie Pearson 11:52:00 SO
Iain Phillips 10:41:00 LEI
Brian Pilling 10:58:00 SN
Jim Prowting 12:30:00 TVOC
Ruth Rhodes 10:42:00 SO
Rachel Robertson 11:11:00 SOC
Nigel Saker 10:35:00 SLOW
Alison Saunders 12:05:00 HH
David Saunders 11:55:00 HH
Brian Sewell 10:48:00 BKO
Charlotte Slade 12:40:00 SN
Peter Smith 11:35:00 SN
Eamon Staunton 11:24:00 WIM
Phil Stradling 11:30:00 BKO
Emese Svab 11:49:00 HH
Charles Taylor-Keane 11:08:00 SMOC
Howard Thomas 11:56:00 BOK
Nicola Trotman 10:31:00 HH
Ellie Upton 11:44:00 MV
Leianne Upton 11:50:00 MV
Jon Wheatcroft 10:46:00 TVOC
Eddie Whittle 11:09:00 BKO
Toni Whittle 11:16:00 BKO
Alain Wilkes 11:21:00 BKO
Amelia Wing 11:36:00 BKO
Short Blue Start time Club
Graham Batty 10:38:00 HAVOC
Katie Blackford 12:14:00 BADO
Jill Blount 10:50:00 SO
Kevin Bracher 11:18:00 SOC
Ffion Bricknell 11:02:00 SAX
Neil Bricknell 11:01:00 SAX
Laura Britton 10:48:00 BOK
Brian Burt 11:07:00 BKO
Nigel Bush 11:44:00 MV
Becky Carlyle 10:33:00 TVOC
Ase Cave 10:47:00
Mike Christopher 12:00:00 WIM
Ronan Cleary 12:15:00 LOK
Dawn Clifford 11:05:00 MV
Martin Cook 11:17:00 SMOC
Heather Craig 11:29:00
Jon Darley 11:16:00 GO
Sarah Darley 11:26:00 GO
Carolyn Dent 11:45:00 BOK
Kieran Devine 11:11:00 BAOC
Ian Ditchfield 10:46:00 MV
Naomi Drewitt 10:45:00 DFOK
Thomas Elgood 10:40:00 CHIG
Helen Errington 12:01:00 HH
Gergely Farago 10:41:00 HH
Stephen Goodrum 10:30:00 SN
Sophie Gordon 11:08:00 GO
Georgi Gospodinov 11:09:00 BKO
Annika Greenwood 11:03:00 BKO
Simon Greenwood 11:31:00 SAX
Barbara Griessner 10:44:00 SLOW
Mikhail Gryaznevich 12:50:00 TVOC
Jackie Hallett 11:20:00 BOK
John Harrison 11:15:00 BADO
Julian Hartwell 11:04:00 SOC
Clive Hawkes 11:34:00 SO
Jemima Hayward-Bhikha 10:57:00 SLOW
Colin Hicks 11:24:00 SOC
Joe House 10:32:00 SO
Colin Jackson 10:58:00 HAVOC
Lisa James 10:34:00 SOC
Julia Jarvis 11:40:00 SO
Michael Jones 10:52:00 SMOC
Phoebe King 10:42:00 GO
Nikolay Kolev 11:36:00 SLOW
Ruth Landrigan 10:54:00 BOK
Paul Langston 11:28:00 HH
Alan Leakey 11:33:00 SLOW
Serena Ludford 10:39:00 BADO
Peter Martin 11:35:00 SAX
Chris McDonald 10:31:00 MV
Rebecca Medlock 11:32:00 WSX
Trish Monks 12:45:00 BKO
Jane Morgan 11:06:00 SOC
Simon Moss 10:51:00 SLOW
Bernie Newitt 11:37:00 SOC
Andrew Parkinson 11:27:00 SO
Boryana Peeva 11:12:00 SLOW
Annie Pickering 12:02:00 WIM
Kevin Pickering 10:37:00 WIM
Alan Rosen 11:10:00 HH
Charlotte Ross 10:36:00 SN
Melanie Roux 10:53:00 SLOW
Nicolas Roux 10:49:00 SLOW
Carol Sands 10:59:00 BOK
Tim Sands 10:55:00 BOK
Ian Sayer 11:00:00 WSX
Robin Smith 11:13:00 SO
Tim Smith 12:16:00 SLOW
Mark Thompson 10:35:00 TVOC
James Thornton 11:21:00 GO
David Tookey 10:43:00 HH
Anne Tynegate 11:25:00 BADO
Helen Wheelwright 11:38:00 SOC
Martin Wiles 11:30:00 SN
Lulu Williams 10:56:00 SLOW
Martin Wilson 11:14:00 BKO
Nikolay Yanev 12:30:00 SLOW
Blue Start time Club
Nicki Adams 10:34:00 SLOW
Alice Bedwell 11:27:00 BOK
Alex Bett 12:14:00 SN
Nicholas Betts 10:38:00 SAX
Steve Blount 10:50:00 SO
Mike Bray 11:52:00 SN
Mike Brett 11:31:00 BAOC
Ian Byford 10:58:00 HH
Peter Carlill 10:52:00 NOR
Mark Chapman 11:57:00 SO
Peter Chapman 11:18:00 SO
Vesela Chokoeva 12:25:00 SLOW
Mykyta Chubynsky 10:54:00 OD
Gavin Clegg 10:59:00 WSX
Peter Couldery 11:33:00 GO
James Crawford 10:46:00 GO
Neil Crickmore 10:51:00 SO
Aimee Darley 10:55:00 SN
Colin Dickson 11:48:00 BAOC
Andrew Evans 11:47:00 DFOK
Marie-Anne Fischer 11:30:00 TVOC
David Frampton 10:43:00 HH
Tegan Frampton 10:33:00 HH
Mike Frizzell 12:30:00 BADO
Ben Gostick 12:10:00 HH
Lyudmila Gotseva 10:53:00 SLOW
Nick Green 11:21:00 GO
Doug Greenwood 11:10:00 BKO
Stephan Haefele 11:04:00 HH
Andrew Hannaford 11:14:00 SO
Kevin Harding 10:37:00 HH
Rob Hick 11:46:00 WSX
Janusz Holender 10:35:00 TVOC
Chris Hooker 11:15:00 SO
Alison Howe 11:39:00 SAX
Austin Howe 11:50:00 SAX
Ian Hylton 11:01:00 BKO
Steve Jarvis 11:40:00 SO
Andy Jones 11:03:00 SLOW
Martin Kensett 12:20:00 SN
Tim Keogh 11:09:00 MV
David Kingham 12:28:00 TVOC
Vladimir Kuznetsov 11:32:00 TVOC
Jane Lambert 11:00:00 SO
Mark Light 11:13:00 SOC
Helen Marsden 12:05:00 HH
David Marsh 10:39:00 SO
Graham Mcintyre 11:08:00 INT
Logan McIntyre 11:12:00 TVOC
Derick Mercer 11:34:00 BKO
Lisa Methven 11:11:00 BKO
Robin Mills 11:16:00 WIM
Simon Moore 11:07:00 BKO
Kevin Parkes 11:06:00 HH
Stefan Peykov 10:57:00 SLOW
Alan Phillips 11:17:00 BKO
Chris Poole 10:56:00 TVOC
Nigel Quinton 11:02:00 HH
Karen Ransley 10:40:00 SAX
Thomas Rollins 11:45:00 SN
David Roy 10:31:00 SN
Mark Saunders 11:35:00 BOK
Sarah Scarbrough 10:36:00 MV
Peter Smith 10:49:00 SOC
Charles Spence 11:20:00 LOK
Richard Stanhope 10:48:00 SLOW
Jon Steed 10:32:00 BADO
Mike Turner 11:29:00 SO
Jon Vaughan 12:45:00 BKO
Andrew Welsh 10:45:00 HAVOC
Paul Wilson 11:05:00 SO
Short Brown Start time Club
Mark Adams 12:00:00 HH
Rebecca Aspin 10:55:00 OUOC
Mike Bennett 11:36:00 HH
Craig Blackford 10:34:00 BADO
Tony Burton 10:45:00 MV
Adam Conway 12:45:00 GO
Mike Cooke 10:40:00 BAOC
Simon Deeks 11:00:00 SAX
David Dixon 10:49:00 HH
Marc Ebanks 12:30:00 SN
Chris Evans 10:35:00 SLOW
Justin Farhall 10:30:00 MV
Kevin Fielding 10:46:00 HH
Rich Golding 10:37:00 BKO
Garry Greenstreet 11:22:00 SO
Tony Harden 10:38:00 HH
Ian Hargreaves 12:35:00 SOS
David Heale 11:04:00 HH
Andrew Henderson 10:59:00 WAOC
Barry Jones 11:15:00 SO
Benjamin Kyd 10:50:00 MDOC
Clare Leveridge 11:31:00 SOC
Ian Marsden 10:44:00 HH
Keith Masson 11:01:00 MV
Jolyon Medlock 11:30:00 WSX
Adam Methven 11:05:00 BKO
John Methven 11:09:00 BKO
Nick Nourse 11:39:00 NWO
Craig Ogilvie 10:31:00 SN
Bo Oqvist 11:03:00 BKO
Gordon Parker 10:48:00 SLOW
Lois Parker 11:10:00 OUOC
Laura Parkes 11:02:00 HH
Zlatko Peev 11:11:00 SLOW
Maxime Pesenti 11:06:00 DFOK
Zsolt Podolyak 10:32:00 SN
David Rollins 11:40:00 SN
Sarah Rollins 11:45:00 SN
Peter Suba 12:59:00 WSX
Robin Wilson 10:33:00 SO
Brown Start time Club
Robin Bishop 11:00:00 TVOC
Angel Georgiev 10:53:00 SLOW
Philip Harvey 11:35:00 WIM
John Pickup 10:30:00 MV
Mark Saunders 10:31:00 TVOC
Nat Skidmore 10:46:00 TVOC
Jan Travnicek 10:38:00 TVOC
Howard Waller 10:40:00 TVOC
Paul Watson 10:45:00 RAFO
Jeremy Wilde 11:07:00 GO
Black Start time Club
Neville Baker 11:30:00 TVOC
Tom Beskeen 10:36:00 WAOC
Tom Bray 11:52:00 SOC
Kenneth Bridger 10:15:00 MV
Richard Collyer 11:59:00 GO
Michael Crone 10:57:00 SLOW
Peter Daplyn 10:32:00 SN
Tom Davies 11:58:00 SLOW
Peter Dobra 10:50:00 SAX
Tom Dobra 11:10:00 BOK
Simon Errington 11:33:00 HH
Daniel Figg 10:48:00 HH
Robert Finch 11:54:00 SOC
Dimitar Gospodinov 11:00:00 BKO
Duncan Grassie 10:00:00 SLOW
Juraj Hammer 10:58:00 IND
James Hoad 11:31:00 DRONGO
Thomas Howell 11:15:00 SN
Nicholas Jarvis 11:45:00 SO
Chris Kemp 10:14:00 BAOC
Himmy Lau 11:05:00 SLOW
Richard Lloyd 11:57:00 LOK
Euan Marsh 10:29:00 SO
Liam Marsh 10:27:00 SO
Mathis Nicole Desmau 11:03:00 OUOC
Antoine Pesenti 11:04:00 DFOK
Adam Poole 10:59:00 TVOC
Glen Richardson 11:02:00 NOR
Tim Scarbrough 11:56:00 MV
Dylan Sherman 10:53:00 OUOC
Donatas Tumaitis 11:55:00 CHIG
Alan Velecky 11:28:00 SO
Tsz Chun Jason Wong 11:53:00 SLOW
Alan Yule 10:30:00 SO
James Yule 11:01:00 SO