Enchanted Place SE League Event

Sunday 23rd January

SE League Event at Enchanted Place - open heathland and runnable woodland in Ashdown Forest.

Main entry up to 16 Jan. Late availability entries thereafter until 22 Jan at midnight subject to a £2 supplement and map availability.
Full range of competition courses Black through to White, as well as a Score course suitable for adult beginners/improving juniors.

Groups wishing to go around a course together are encouraged to enter Score, Yellow or White courses - select group entry and provide other team members details in the field provided, (only team leader needs to enter).

Starts between 10.30-12.30.

Contactless electronic timing enabled for the event, (SIAC), although a basic timing dibber can also be used . Punching Start & Finish.

Parking details TBC - Full details will be on the Saxons website in due course.

If you need any help or advice using this online entry system, please contact alison.howe12@gmail.com.
Contact: jdfitz90@gmail.com

View Your Entry

Entries are closed. Sign in to view your entries.

Entered: 288

Tell us what you think of the racesignup service

Courses
Black (M21) 10.3km 425m climb
   Entry limit: 25
   Entered: 25
Brown (M35, M40) 8.7km 350m climb
   Entry limit: 5
   Entered: 2
Short Brown (M18 M20 M45 M50 W21) 7.2km 290m climb
   Entry limit: 30
   Entered: 29
Blue (M16 M55 M60 W35 W40) 5.9km 210m climb
   Entry limit: 69
   Entered: 67
Short Blue (M65 W18, W20 W45 W50) 4.7km 190m climb
   Entry limit: 45
   Entered: 42
Green (M70 W16 W55 W60) 4.1km 175m climb
   Entry limit: 66
   Entered: 61
Short Green (M75 W65 W70) 3.5km 140m climb
   Entry limit: 26
   Entered: 24
Very Short Green (M80 W75 W80) 3.0km 110m climb
   Entry limit: 7
   Entered: 4
Light Green (M14 W14) 3.2km 130m climb
   Entry limit: 14
   Entered: 13
Orange (M12 W12) 2.5km 70m climb
   Entry limit: 12
   Entered: 11
Yellow (M10 W10) 2.4km 55m climb
   Entry limit: 7
   Entered: 5
White 1.8km 45m climb
   Entry limit: 7
   Entered: 5
Score 60 mins - 21 controls in any order; 7 easy, 7 med and 7 hard
   Entry limit: 6
   Entered: 3
10 pt per control, 5 pt penalty for every min or part min late back.
Adult beginners/improving juniors
Location
Entry Fees
From 6th December:
    Individual (member/non-member)
        Senior: £12.00/£15.00
        Junior: £5.00/£7.00
    Group (where people are running together as a Group)
        Entry Fee: £10.00
        Non member supplement: £5.00
From 17th January:
    Late Entry Individual (member/non-member)
        Senior: £14.00/£17.00
        Junior: £7.00/£9.00
    Late Entry Group (where people are running together as a Group)
        Entry Fee: £12.00
        Non member supplement: £5.00

Juniors are under 21 on 31st December.

SIAC dibbers available for hire £1.50
Basic non-SIAC dibber (electronic timing device) available for hire free of charge.
Event Information

For full details please see Saxons Event Details page
You must not attend if you or a member of your household has COVID-19 symptoms, if you have been asked to isolate by NHS Test and Trace, or if you are required to quarantine having been on holiday.

If you need to withdraw prior to the event, you will automatically receive a credit note for use against future Saxon events.

Newcomers and Beginners
If you are new to Orienteering and would like some additional help before attending an event, please check the appropriate box on the entry form and the event organiser will be in touch. There are also some helpful youtube introductory videos to watch. One by a nearby London club Newcomer Guide and another from a Manchester based club Getting Started

Timing
You should make every reasonable effort to arrive at the event in time for your allocated start time or start window, including allowing extra time to travel to the venue where necessary.

Conduct
You must adhere to the British Orienteering Participant Code of Conduct.

Whilst most COVID restrictions have been lifted, COVID is still in circulation, so please practice good hygiene. Some people will still be cautious so please be mindful to respect others personal choices as some normality returns.

During your run
At the start and during your run please be mindful of other participants. Please move away from the map box after collecting your map and try to avoid touching the controls on the course, moving through quickly and not stopping at a control to examine your map. Please get your breath back and recover before downloading

Medical conditions
Competitors take part at their own risk. If you have an existing Medical Condition of which the Organisers should be aware, please complete a Medical Form which can be downloaded from the Event Details on the Saxons website and hand to the Organiser in a sealed envelope. This can be collected once you have downloaded, or will be destroyed at the end of the event.

Results
Results will not be on display at the event. Split prints available. Final results can be accessed on Saxons website after the event.

Event Details
Start List
or
Black Age Category Club Start window
Tom Beskeen M35 WAOC 11:00 - 11:14
Kenneth Bridger M21 MV 11:00 - 11:14
Richard Collyer M45 GO 11:30 - 11:44
Adam Conway M20 GO 12:00 - 12:14
Michael Crone M21 SLOW 11:15 - 11:29
Tom Davies M40 SLOW 11:00 - 11:14
Peter Dobra M21 SAX 11:30 - 11:44
Simon Errington M55 HH 11:45 - 11:59
Will Heap M45 SO 11:30 - 11:44
Chris Hooker M60 SO 10:30 - 10:44
Hal Jacob M35 SO 10:30 - 10:44
Nicholas Jarvis M21 SO 11:30 - 11:44
Thomas Jarvis M21 RAFO 11:15 - 11:29
Rob Keel M40 GO 10:30 - 10:44
Rob Leathley M45 SO 11:00 - 11:14
Richard Lloyd M50 LOK 12:00 - 12:14
Janis Magons M40 IND 10:45 - 10:59
Euan Marsh M21 SO 10:30 - 10:44
Liam Marsh M21 SO 10:30 - 10:44
Antoine Pesenti M50 DFOK 11:00 - 11:14
Tim Scarbrough M35 MV 10:30 - 10:44
Alan Velecky M55 SO 11:30 - 11:44
Dil Wetherill M55 WAOC 11:30 - 11:44
Harold Wyber M35 CHIG 11:30 - 11:44
Alan Yule M50 SO 11:30 - 11:44
Brown Age Category Club Start window
Tony Burton M55 MV 10:30 - 10:44
Alex Field M21 IND 11:30 - 11:44
Short Brown Age Category Club Start window
Mark Adams M55 HH 11:30 - 11:44
Richard Barrett M50 BAOC 11:45 - 11:59
Beau Beames M20 SO 10:30 - 10:44
Simon Beames M50 IND 10:30 - 10:44
Mike Bennett M65 HH 11:30 - 11:44
Urszula Bronkowska W21 DFOK 11:00 - 11:14
Rob Burridge M55 SO 10:45 - 10:59
Sarah Burridge W21 SO 10:45 - 10:59
Mark Collins M60 DFOK 10:45 - 10:59
Nick Cooper M45 SN 10:30 - 10:44
Dave Cumins M50 SO 11:00 - 11:14
Simon Deeks M50 SAX 11:30 - 11:44
Andrew Derrick M50 SAX 11:45 - 11:59
Malcolm Fisher M50 BOF 11:15 - 11:29
David Float M50 HAVOC 10:45 - 10:59
Garry Greenstreet M45 SO 11:15 - 11:29
Ian Hargreaves M45 SOS 12:00 - 12:14
Tommy Heap M18 SO 11:30 - 11:44
Brendon Howe M50 SAX 11:30 - 11:44
Richard Leahy M50 SAX 11:00 - 11:14
Guy Lidbury M50 HAVOC 11:00 - 11:14
Keith Masson M60 MV 11:00 - 11:14
Craig Ogilvie M50 SN 12:15 - 12:29
Richard Powell M45 WAOC 10:45 - 10:59
Troy Southall M18 SO 10:30 - 10:44
James Thornton M55 GO 11:00 - 11:14
Darren Warner-Swann M50 SO 10:30 - 10:44
Stuart Williams M45 SAX 10:45 - 10:59
James Yule M20 SO 10:30 - 10:44
Blue Age Category Club Start window
Nicki Adams W40 SLOW 11:00 - 11:14
Graham Batty M60 HAVOC 11:00 - 11:14
Dale Bennett M55 HAVOC 11:00 - 11:14
Nicholas Betts M55 SAX 11:00 - 11:14
Lisa Blair W45 SAX 12:15 - 12:29
Simon Blanchflower M65 SAX 10:45 - 10:59
Axel Blomquist M70 SN 11:45 - 11:59
R S Bostock M55 DFOK 12:15 - 12:29
Neil Bricknell M55 SAX 10:45 - 10:59
Charles Bromley Gardner M60 BAOC 12:15 - 12:29
Ian Byford M60 HH 11:15 - 11:29
Tim Bywater-Lees M60 HH 11:30 - 11:44
Tim Carder M65 SO 11:30 - 11:44
Sue Carter W55 SLOW 11:30 - 11:44
Jon Chandler M55 LOK 10:30 - 10:44
Mark Chapman M60 SO 12:15 - 12:29
Peter Chapman M55 SO 11:15 - 11:29
Ronan Cleary M60 LOK 12:00 - 12:14
Sean Cronin M55 SAX 11:30 - 11:44
Thomas Elgood M55 CHIG 12:00 - 12:14
Andrew Evans M65 DFOK 11:00 - 11:14
Lydia Farzin-nia W35 SLOW 12:15 - 12:29
Mark Feltham M60 MV 10:45 - 10:59
Tom Forbes M50 11:45 - 11:59
Mike FrizzelL M60 BADO 11:45 - 11:59
Mike Garvin M50 SLOW 12:15 - 12:29
Zbigniew Gebka M60 HAVOC 11:00 - 11:14
Angel Georgiev M21 SLOW 10:45 - 10:59
Ludmila Goceva W50 SLOW 10:30 - 10:44
Andrew Hannaford M65 SO 10:30 - 10:44
Kevin Harding M60 HH 10:30 - 10:44
Scarlet Heap W20 SO 11:45 - 11:59
Andrew Henderson M55 WAOC 10:45 - 10:59
Brian Henry M55 SAX 11:00 - 11:14
Clive Hillier M55 LOK 12:00 - 12:14
Austin Howe M16 SAX 11:45 - 11:59
Colin Jackson M60 HAVOC 11:00 - 11:14
Steve Jarvis M55 SO 11:45 - 11:59
Barry Jones M55 SO 11:15 - 11:29
Robin Kendall M55 IND 11:30 - 11:44
Tim Keogh M55 MV 11:45 - 11:59
Nikolay Kolev M55 SLOW 11:45 - 11:59
Robert Lines M55 SO 12:00 - 12:14
Kostya Lutsenko M45 CHIG 11:45 - 11:59
David Marsh M55 SO 10:45 - 10:59
Derick Mercer M55 BKO 11:45 - 11:59
Luke Mills-Hicks M16 GO 11:15 - 11:29
Michael Muggeridge M60 HAVOC 10:30 - 10:44
Stefan Peykov M55 SLOW 12:00 - 12:14
Andrew Pitcher M55 DFOK 12:15 - 12:29
Chris Pond M60 DFOK 10:30 - 10:44
Edward Pond M21 DFOK 10:30 - 10:44
Samantha Prior W40 SAX 12:15 - 12:29
John Rae-Smith M55 DFOK 11:45 - 11:59
Bohdan Rainczuk M60 SAX 12:15 - 12:29
Karen Ransley W40 SAX 10:45 - 10:59
Sarah Scarbrough W40 MV 12:15 - 12:29
Neil Speers M55 DFOK 12:00 - 12:14
Paul Street M65 SLOW 12:00 - 12:14
Mel Taylor M55 SAX 10:45 - 10:59
Basanta Thamsuhang M21 BAOC 10:30 - 10:44
Charlotte Turner W35 SLOW 12:15 - 12:29
Ian Whisson M65 CHIG 10:30 - 10:44
Lulu Williams W50 SLOW 11:30 - 11:44
Paul Wilson M60 SO 10:30 - 10:44
Robin Wilson M60 SO 11:15 - 11:29
Stuart Wood M50 SLOW 11:30 - 11:44
Short Blue Age Category Club Start window
Rachael Badger W40 IND 10:30 - 10:44
Laura Barrett W18 SN 11:45 - 11:59
Stuart Bates M21 DFOK 10:45 - 10:59
Jill Blount W60 SO 11:15 - 11:29
Ffion Bricknell W18 SAX 10:45 - 10:59
Nigel Bush M65 MV 11:30 - 11:44
Judith Carder W65 SO 11:30 - 11:44
Ian Catchpole M40 DFOK 10:30 - 10:44
Anna Chapman W45 SO 11:15 - 11:29
Dave Chapman M65 SN 11:30 - 11:44
Vesela Chokoeva W45 SLOW 10:45 - 10:59
Julie Collins W60 DFOK 10:45 - 10:59
Phil Conway M55 GO 12:00 - 12:14
Philip Craven M65 DFOK 11:45 - 11:59
Camilla Darwin W50 WAOC 10:45 - 10:59
David Dawson M60 DFOK 10:45 - 10:59
Graham Denney M50 SAX 11:30 - 11:44
Naomi Drewitt W45 DFOK 10:30 - 10:44
Frank Edge M65 SN 11:45 - 11:59
Kenneth Fox M55 SAX 11:00 - 11:14
Richard Freeman M60 HH 11:45 - 11:59
Joe Gallivan M21 SO 10:45 - 10:59
Simon Greenwood M65 SAX 12:00 - 12:14
Barbara Griessner W50 SLOW 10:30 - 10:44
Helen Hague W50 WAOC 11:15 - 11:29
Phil Hague M50 WAOC 11:15 - 11:29
Clive Hawkes M60 SO 11:15 - 11:29
Kate Hawks W45 HH 11:15 - 11:29
Alison Howe W50 SAX 11:30 - 11:44
Christine Jepson W60 SO 10:45 - 10:59
Heidi Lloyd W45 TVOC 11:00 - 11:14
Nicky Masson W55 MV 11:00 - 11:14
Ellie Mills-Hicks W18 GO 11:30 - 11:44
Andrew Parkinson M70 SO 11:45 - 11:59
Peter Riches M70 TVOC 11:00 - 11:14
Martin Ricketts M70 TVOC 11:45 - 11:59
Chris Shaw M70 HAVOC 10:30 - 10:44
Charlie Turner M65 SLOW 11:00 - 11:14
Mike Turner M70 SO 11:30 - 11:44
Helen Winter W45 IND 11:30 - 11:44
Dan Youster M21 IND 10:30 - 10:44
Zuzana Youster W35 IND 12:15 - 12:29
Green Age Category Club Start window
Eddie Banks M70 SOS 11:45 - 11:59
Julia Batt W50 DFOK 11:15 - 11:29
Jasmine Bennett W65 SO 10:30 - 10:44
Marion Bond W55 SAX 12:15 - 12:29
Paul Bowen M60 SAX 11:00 - 11:14
Martin Brice M65 IND 12:15 - 12:29
Susan Bright W55 BOF 11:15 - 11:29
Sarah Brown W70 SLOW 12:00 - 12:14
Julie Cleary W55 LOK 12:00 - 12:14
Fiona Clough W60 BKO 11:45 - 11:59
Keiko Conway W60 GO 12:00 - 12:14
Susan Crickmore W60 SO 11:15 - 11:29
Ben Cronin M16 SAX 11:45 - 11:59
Andrew Cummings M70 HH 11:30 - 11:44
Dave Cussens M70 SO 10:45 - 10:59
Hebe Darwin W16 WAOC 10:45 - 10:59
Tom Edelsten M75 GO 11:00 - 11:14
Mike Elliot M70 MV 12:15 - 12:29
Helen Errington W60 HH 12:15 - 12:29
David Funnell M55 SO 11:15 - 11:29
Catherine Galvin W60 LOK 12:00 - 12:14
Jennifer Gebka W55 HAVOC 11:00 - 11:14
Mark Glaisher M70 SAX 12:00 - 12:14
Di Goodwin W60 SWOC 11:15 - 11:29
Geoff Goodwin M70 DFOK 11:15 - 11:29
Ian Goodwin M65 SO 11:15 - 11:29
Oliver Hague M21 WAOC 11:15 - 11:29
Alison Harding W60 HH 10:30 - 10:44
Renate Henry W55 SAX 11:00 - 11:14
Eliza Hermann W60 HH 11:30 - 11:44
Ben Hope M50 SO 12:00 - 12:14
Sarah Howes W60 SAX 11:45 - 11:59
Linda Hulley W65 SO 11:30 - 11:44
Tim Hulley M60 SO 11:30 - 11:44
Beth Kendall W60 IND 11:30 - 11:44
Jane King W65 SO 10:45 - 10:59
David Kingdon M70 SAX 11:30 - 11:44
Ken Lawton M80 SO 11:00 - 11:14
David LeFevre M65 DFOK 11:30 - 11:44
Clare Lines W55 SO 12:00 - 12:14
Penny Marsh W55 SO 10:45 - 10:59
Chris McDonald M80 MV 10:45 - 10:59
Karen Mills-Hicks W45 GO 11:15 - 11:29
Keith Parkes M75 DFOK 11:30 - 11:44
Garry Parmenter M75 HAVOC 10:45 - 10:59
Stephen Peacock M70 SN 12:00 - 12:14
Beryl Pring W75 SAX 11:30 - 11:44
Roger Pring M75 SAX 11:45 - 11:59
Toby Prior M18 SAX 12:15 - 12:29
Gill Prowse W60 SN 10:30 - 10:44
Jim Prowting M75 TVOC 11:45 - 11:59
Ben Rivers M75 GO 11:00 - 11:14
Nigel Saker M70 SLOW 10:45 - 10:59
Ian Smith M65 WAOC 11:00 - 11:14
Kathleen Southall W60 SO 10:30 - 10:44
Di Turner W70 SO 11:30 - 11:44
Kate Turner W45 SO 11:30 - 11:44
Ellie Upton W21 MV 11:15 - 11:29
Leianne Upton W60 MV 11:15 - 11:29
Michael White M85 MV 10:30 - 10:44
Geoff Wright M75 GO 11:45 - 11:59
Short Green Age Category Club Start window
Amanda Bailey W55 SN 11:30 - 11:44
Sarah Blundell W60 DFOK 10:45 - 10:59
Heather Brown W70 SAX 11:30 - 11:44
Anthony Connellan M80 SAX 11:30 - 11:44
Douglas Deeks M80 SAX 12:00 - 12:14
Brian Farhall M75 SO 10:30 - 10:44
Michele Funnell W65 SO 11:15 - 11:29
Sue Gallagher W65 SO 10:45 - 10:59
John Harris M75 WAOC 11:00 - 11:14
Bridget Hooper W75 SO 11:00 - 11:14
Simon Ling M75 MV 10:30 - 10:44
Patrick Maher M85 SO 10:30 - 10:44
Roger Maher M80 SO 10:30 - 10:44
Jeremy Oldershaw M80 SAX 12:15 - 12:29
Andrea Pauling W50 IND 10:30 - 10:44
Mark Poole M55 IND 11:00 - 11:14
Helen Rivers W65 GO 11:00 - 11:14
Janet Rosen W65 HH 10:30 - 10:44
Geraldine Russell W75 SOS 11:45 - 11:59
John Russell M80 SOS 12:00 - 12:14
Chris Simpson M75 SO 10:45 - 10:59
Einar Solgaard M75 SO 11:00 - 11:14
Teresa Turner W70 SLOW 11:00 - 11:14
Johanna Warner-Swann W50 SO 10:30 - 10:44
Very Short Green Age Category Club Start window
William Alexander M80 MV 10:30 - 10:44
Light Green Age Category Club Start window
Lisa Beames W50 IND 10:30 - 10:44
Karen Bricknell W50 SAX 10:45 - 10:59
Ben Chapman M14 SO 11:15 - 11:29
Hayley Collins W21 DFOK 10:45 - 10:59
Kerry Cooper W40 SN 12:15 - 12:29
Lisa Fulcher W50 SAX 11:00 - 11:14
Isabel Hawks W14 HH 11:15 - 11:29
Dorian Kopij M20 SAX 10:45 - 10:59
Charlie Maule-Lidbury M12 HAVOC 11:00 - 11:14
Robert Newton M55 SAX 10:30 - 10:44
Milo Parr M20 IND 11:15 - 11:29
Vadim Pesenti M14 DFOK 11:00 - 11:14
Marc Todd M40 IND 10:30 - 10:44
Orange Age Category Club Start window
Danni Angelova W55 DFOK 11:30 - 11:44
Emma Chapman W12 SO 11:15 - 11:29
Erin Cooper W12 SN 12:15 - 12:29
Alex Darwin M12 WAOC 10:45 - 10:59
Colin Evans M50 DFOK 11:15 - 11:29
Adam Fulcher M60 SAX 11:00 - 11:14
Steven Melia-Chamberlain M21 IND 10:45 - 10:59
Alfie Parr M16 IND 11:15 - 11:29
Ralph Scarbrough M12 MV 12:15 - 12:29
Andrew Trimble M65 BOF 10:30 - 10:44
Anna Maria Yaneva W12 SLOW 10:45 - 10:59
Yellow Age Category Club Start window
Holly Howe W12 SAX 11:30 - 11:44
Sarah Lowe W50 SO 11:00 - 11:14
Adele-mari Ogilvie W45 SN 12:15 - 12:29
William Prior M12 SAX 11:00 - 11:14
Hollie Winter W10 IND 12:00 - 12:14
White Age Category Club Start window
Abigail Cooper W10 SN 10:45 - 10:59
Charlotte Davenport W18 DFOK 12:15 - 12:29
Max Eldridge M12 DFOK 12:15 - 12:29
Alex Lutsenko M10 CHIG 11:45 - 11:59
Hugh Scarbrough M10 MV 12:15 - 12:29
Score 60 mins Age Category Club Start window
Doug Bewley M35 IND 11:30 - 11:44
Joe Robinson M45 IND 11:30 - 11:44
Neil Watts M65 SO 10:30 - 10:44