YHOA Urban League - York City Race

Sun 29 May

Entries close Friday 27th May

The usual fast and furious event around the alleys and snickelways of York
There will be the normal range of courses including traffic free ones for juniors.
Contact: [email protected]

Sign In to Sign Up

Entries close 23:59 on 27th May

Click here to sign up and enter. If you have already entered click here to view and, if necessary, amend your entry.

Entered: 162

Tell us what you think of the racesignup service

Location
Entry Fees
Senior: £10.00
Senior Chip hire: £1.00
Junior: £5.00
Junior Chip hire: £0.50

Juniors are under 21 on 31st December.

Event Information

Event location

Timing
Enquiries open from 09:30 am
Senior Start times 10:00-12:00
Junior Start times 10:30-12:00
Courses close 2:00pm

Fees
Seniors £10
Senior Students & Helpers £5
Juniors £5
Junior Helpers £2.50
Contact the Organiser (Josh Cooper) for Helper / Senior Student discount codes.

Terrain
Urban event including parkland, river meadows, city centre streets and historical sites of York City

Classes
Classes are in line with UK Orienteering League
Juniors under 16 on the day can only enter Courses 5 & 6
Course 1 Men Open, Veteran Men (M40+), Women Open
Course 2 Supervet Men (M55+), Veteran Women (W40+)
Course 3 Ultravet Men (M65+), Supervet Women (W55+)
Course 4 Ultravet Women (W65+), Hypervet Men (M75+), Hypervet Women (W75+)
Course 5 Junior Men (M16-), Junior Women (W16-),
Course 6 Young Junior Men (M12-), Young Junior Women (W12-)

Dogs
No dogs permitted on courses, dogs on a lead allowed at Assembly.

Officials
Organiser: Josh Cooper - [email protected]
Planners: James Meredith & Bryan Greener
Controller: Chris Mackenzie

Event web page
Start List
1 Club Age Category Class Start time
David Aspin CLOK M50 MO 11:00 - 11:14
Ruth Beresford MDOC W21 WO 11:00 - 11:14
John Blatherwick AIRE M35 MO 11:45 - 11:59
Mike Byron HALO M45 MV 10:30 - 10:44
Will Drewe CLARO M40 MV 11:00 - 11:14
Eleanor Ellis PFO W20 WO 11:00 - 11:14
Christopher Ennis M50 MV 10:30 - 10:44
Thomas Entwistle SYO M21 MO 11:30 - 11:44
Daniel Figg HH M21 MO 10:00 - 10:14
Kevin Francis CLARO M40 MO 11:30 - 11:44
James Gash CLOK M21 MO 10:00 - 10:14
Graham Gill M40 MO 10:45 - 10:59
Nicola Gover EBOR W35 WO 11:45 - 11:59
Richard Gover EBOR M40 MV 11:45 - 11:59
Laura Harrison EPOC W21 WO 10:30 - 10:44
Megan Harrison EPOC W21 WO 10:30 - 10:44
Becky King CLOK W21 WO 10:30 - 10:44
Craig Lucas LOG M21 MO 10:30 - 10:44
Alastair Mackenzie CLOK M60 MV 11:00 - 11:14
Gabriel Marin CLOK M21 MO 10:45 - 10:59
Daniel Martin MDOC M35 WO 11:00 - 11:14
Ben Mather LOG M20 MO 11:45 - 11:59
Dave Murgatroyd AIRE M21 MO 10:30 - 10:44
Andre Noel M45 MV 10:45 - 10:59
Adrian Parker CLARO M50 MV 10:45 - 10:59
Oli Read EBOR M21 MO 10:15 - 10:29
Aidan Rigby CLOK M21 MO 10:15 - 10:29
Alice Rigby CLOK W21 WO 10:15 - 10:29
Phil Slingsby DRONGO M50 MV 10:15 - 10:29
Connor Smith EPOC M21 MO 10:30 - 10:44
Louise Stringer W35 WO 11:00 - 11:14
Dave Todd SYO M55 MV 11:00 - 11:14
Hendrikus Van Rossum AIRE M70 MO 11:15 - 11:29
Dominic Wathey MDOC M18 MO 11:30 - 11:44
Simon West RAFO M21 MO 10:45 - 10:59
Caroline Young AIRE W35 WO 11:45 - 11:59
2 Club Age Category Class Start time
Graeme Addison CLOK M55 MSV 10:15 - 10:29
Brendan Anglim CLOK M50 MSV 11:30 - 11:44
Penny Bickle EBOR W40 WV 10:45 - 10:59
Sharon Bowes CLARO W50 WV 10:15 - 10:29
Sally Calland DVO W45 WV 10:00 - 10:14
Dougie Cochran M50 MSV 10:30 - 10:44
Steve Corrigan EBOR M60 MSV 10:30 - 10:44
Mike Dallaway LEI M60 MSV 11:45 - 11:59
Liz Drewe CLARO W40 WV 11:00 - 11:14
Andy Ellis PFO M60 MSV 10:15 - 10:29
Helen Ellis PFO W50 WV 10:15 - 10:29
Timothy Evans CLARO M55 MSV 10:30 - 10:44
Cecilia Fenerty MDOC W55 WV 11:30 - 11:44
Dawn Figg PFO W50 WV 10:00 - 10:14
Quentin Harding CLARO M60 MSV 11:15 - 11:29
Alison Hardy LEI W55 WV 11:30 - 11:44
George Hare NATO M55 MSV 11:30 - 11:44
Emma Harrison EPOC W50 WV 10:30 - 10:44
Richard Horner M60 MSV 10:00 - 10:14
Beverley Inkson SYO W50 WV 11:00 - 11:14
Andrew Kelly CLARO M60 MSV 10:15 - 10:29
Maria Mackenzie EBOR W45 WV 10:45 - 10:59
Ian Marshall AIRE M60 MSV 10:30 - 10:44
Helen Martland EPOC W50 WV 10:30 - 10:44
Simon Martland EPOC M55 MSV 10:30 - 10:44
David Murphy CLOK M60 MSV 10:30 - 10:44
Paul Norman SYO M60 MSV 11:00 - 11:14
Jemima Parker CLARO W50 WV 10:45 - 10:59
Andrew Ridgway NOC M60 MSV 11:00 - 11:14
Richard Rigby CLOK M55 MSV 10:15 - 10:29
Paul Turner SELOC M60 MSV 10:45 - 10:59
Paul Van Dam HALO M55 MSV 10:00 - 10:14
David Vincent DVO M60 MSV 11:15 - 11:29
David Wathey MDOC M55 MSV 11:30 - 11:44
Christopher Wright CLOK M60 MSV 10:30 - 10:44
3 Club Age Category Class Start time
Gill Adams AIRE W60 WSV 11:15 - 11:29
Kath Aspin CLOK W55 WSV 11:00 - 11:14
David Bliss PFO M65 MUV 10:00 - 10:14
Andy Bowes CLARO M55 MUV 10:15 - 10:29
Dave Brown HALO M65 MUV 10:15 - 10:29
Pam Brown HALO W60 WSV 10:15 - 10:29
Chris Burden AIRE M70 MUV 11:00 - 11:14
Maurice Calvert AIRE M65 MUV 10:15 - 10:29
Amanda Cooper EBOR W55 WSV 10:00 - 10:14
Neil Croasdell EPOC M70 MUV 10:15 - 10:29
Barry Elkington OD M65 MUV 10:30 - 10:44
Valerie Gilleard AIRE W60 WSV 11:00 - 11:14
June Graham CLARO W60 WSV 10:30 - 10:44
Hazel Grant DRONGO W55 WSV 10:15 - 10:29
Katie Gray CLARO W55 WSV 10:30 - 10:44
Peter Jones AIRE M65 MUV 10:30 - 10:44
Ruth Ker CLARO W55 WSV 11:15 - 11:29
Janet Leake EBOR W60 WSV 11:00 - 11:14
John Lebeter CLARO M65 MUV 10:00 - 10:14
Sasha Mackenzie EBOR W21 WSV 10:45 - 10:59
John Mather LOG M50 MUV 11:45 - 11:59
Fred Miller NATO M70 MUV 11:00 - 11:14
Helen Parkinson NOC W55 WSV 10:15 - 10:29
Robert Parkinson NOC M65 MUV 10:15 - 10:29
John Pullin LOC M70 MUV 11:00 - 11:14
Mary Rack NATO W60 WSV 11:30 - 11:44
Michael Ridealgh EBOR M70 MUV 10:45 - 10:59
David Rose PFO M70 MUV 11:00 - 11:14
Stephen Round SELOC M70 MUV 11:00 - 11:14
David Shelley AIRE M70 MUV 10:30 - 10:44
Paul Simmons HALO M70 MUV 11:00 - 11:14
John Smales EBOR M65 MUV 10:00 - 10:14
Patrick Smyth IND M65 MUV 10:45 - 10:59
Robyn Stanyon SYO W55 WSV 11:00 - 11:14
Gerry Symes AIRE M70 MUV 10:15 - 10:29
Joe Trigg CLOK M70 MUV 10:45 - 10:59
Andy Wood PFO M60 MUV 11:45 - 11:59
Judith Wood PFO W60 WSV 10:30 - 10:44
4 Club Age Category Class Start time
Jane Archer SN W65 WUV 10:15 - 10:29
Allen Barnes CLARO M80 MHV 10:15 - 10:29
Jackie Barnes CLARO W75 WHV 10:15 - 10:29
Eileen Bedwell CLOK W90 WHV 11:15 - 11:29
Stephen Beresford MDOC M70 MHV 11:00 - 11:14
Roy Bradley CLOK M75 MHV 11:00 - 11:14
Mary Carrick HALO W70 WUV 11:15 - 11:29
Helen Chan EBOR W45 WUV 11:15 - 11:29
Karen Clark EBOR W65 WUV 10:00 - 10:14
Richard Clark EBOR M75 MHV 10:00 - 10:14
Michael Cope CLARO M75 MHV 10:30 - 10:44
Brian Davies BL M70 MHV 11:15 - 11:29
Patricia Davies BL W65 WUV 11:15 - 11:29
Liz Drew EBOR W70 WUV 10:15 - 10:29
Melanie Elkington OD W60 WUV 10:30 - 10:44
Ruth Ellis DVO W70 WUV 10:15 - 10:29
Helen Gardner EBOR W70 WUV 10:00 - 10:14
Guy Goodair M85 MHV 10:15 - 10:29
Judith Goodair W80 WHV 10:15 - 10:29
Barry Harrison CLOK M80 MHV 10:45 - 10:59
Linda Kelly CLARO W65 WUV 10:15 - 10:29
Peter Leake LEI M80 MHV 10:45 - 10:59
Jean Lochhead BOF W75 WHV 11:30 - 11:44
Henry Marston SYO M75 MHV 11:30 - 11:44
Ted McDonald BOK M75 MHV 10:30 - 10:44
Anne Murgatroyd AIRE W40 WUV 11:45 - 11:59
Nev Myers EBOR M65 MHV 11:00 - 11:14
Catherine Odell EBOR W80 WHV 10:00 - 10:14
Marie Roberts MDOC W60 WUV 11:15 - 11:29
Trevor Roberts MDOC M75 MHV 11:15 - 11:29
Gill Ross EPOC W70 WUV 10:45 - 10:59
Patricia Simmons HALO W70 WUV 11:00 - 11:14
David Skidmore DVO M75 MHV 10:15 - 10:29
Roy Slingsby M80 MHV 10:15 - 10:29
D Smith HALO W70 WUV 10:45 - 10:59
Michael Smith HALO M75 MHV 10:45 - 10:59
Sheila Smith EBOR W70 WUV 10:30 - 10:44
Richard Spendlove EPOC M75 MHV 11:00 - 11:14
Tara Srinivas W21 WUV 10:15 - 10:29
Susan Stevens AIRE W65 WUV 11:45 - 11:59
Vicky Todd EBOR W40 WUV 10:30 - 10:44
Maria Van Dam HALO W50 WHV 10:00 - 10:14
Arabella Woodrow EPOC W65 WUV 10:30 - 10:44
Dianne Wright CLOK W55 WUV 10:30 - 10:44
5 Club Age Category Class Start time
Mathew Evans M35 MJ 11:30 - 11:44
Oscar Evans M14 MJ 11:30 - 11:44
Ciara Keen SYO W16 WJ 11:30 - 11:44
Anna Todd SYO W14 WJ 11:00 - 11:14
6 Club Age Category Class Start time
Bobby Buchan M14 MYJ 10:45 - 10:59
Charlotte Drewe CLARO W10 WYJ 11:00 - 11:14
Eli Evans M10 MYJ 11:30 - 11:44
Benjamin Harris M12 MYJ 11:30 - 11:44
Jack Harris M10 MYJ 11:30 - 11:44