Manchester in May Orienteering Weekend

3rd - 6th May

Manchester & District Orienteering Club welcomes you to the Manchester in May Orienteering weekend. There will be four days of orienteering on Friday 3rd May, Saturday 4th May, Sunday 5th May and Monday 6th May.
On Friday there will be a MetrO MapRun evening event involving a short trip on the Manchester MetroLink tram network to the start point{s}. These long and short courses will use the MapRun App on your smartphone or the MapRunG app on to your watch, to run standard linear courses finishing at a pub close to your departure tramstop near Wythenshawe Park. Basic food will be available at the pub.

Saturday will be a middle distance urban event in Manchester City East, based in Ancoats / New Islington with a new map extension into Miles Platting. Expect canals, industial heritage, urban parks, ginnels, snickets and fast running with negligible climb. In addition two score courses (30 min & 45 min) and an accessible course will be available.

Sunday will be a long distance UKUL urban event in Manchester City South based in the newly mapped University of Manchester main campus. Expect route choice, negligible climb and an amazing mix of old and new urban environments. In addition two score courses (60 min & 75 min) and an accessible course will be available.

On the bank holiday Monday, at Wythenshawe Park, we will offer a "May day 'O' Fest in the park". One entry fee will cover any or all of the available courses:
  • White
  • Yellow
  • 2-part Score - 30min for each part. Part 1 easy/paths and part 2 medium (up to orange/light green standard)
  • 2-part Sprint - each part approx 3km optimum distance.
  • Accessible Courses - White Course and Part 1 score will be accessible
Contact: minm.entries@mdoc.org.uk

Sign In to Sign Up

Click here to sign up and enter. If you have already entered click here to view and, if necessary, amend your entry.

Entered Friday MetrO: 14
Entered Saturday Urban: 85
Entered Sunday Urban: 121
Entered Monday Festival: 31
Location
Courses

Friday 3rd May - MetrO MapRun

Long
Entry limit: 50
Entered: 6

Short
Entry limit: 50
Entered: 8


Saturday 4th May - Middle Distance Urban

Long
MO, MV, MSV, WO
Entry limit: 120
Entered: 27

Medium
MUV, WV, WSV
Entry limit: 120
Entered: 23

Short
MHV, MJ, WUV, WHV, WJ
Entry limit: 120
Entered: 33

Yellow
MYJ, WYJ
Entry limit: 120
Entered: 1

Score 30
Open start

Score 45
Open Start
Entered: 1

Saturday Accessible
Open Start


Sunday 5th May - Long Distance Urban

Course 1
MO
Entry limit: 120
Entered: 10

Course 2
MV, WO
Entry limit: 120
Entered: 27

Course 3
MSV, WV
Entry limit: 120
Entered: 20

Course 4
MUV, WSV
Entry limit: 120
Entered: 25

Course 5
MHV, WUV, WHV
Entry limit: 120
Entered: 31

Course 6
MJ, WJ
Entry limit: 120
Entered: 4

Course 7
MYJ, WYJ
Entry limit: 120
Entered: 2

Score 60
Open Start

Score 75
Open Start
Entered: 2

Sunday Accessible
Open Start

Entry Fees
MetrO MapRun
    Senior: £6.00
    Junior/Student: £3.00
Saturday Urban Line Courses
    Senior: £10.00
    Junior/Student: £4.00
Saturday Urban Score and Accessible Courses
    Senior: £6.00
    Junior/Student: £3.00
Sunday Urban Line Courses
    Senior: £14.00
    Junior/Student: £5.00
Sunday Urban Score and Accessible Courses
    Senior: £6.00
    Junior/Student: £3.00
Monday `O`Fest
    Senior: £6.00
    Junior/Student: £3.00

Add £2 to all fees for late entries made on or after 28th April

Juniors are under 21 on 31st December.
Event Information

Friday 3rd May - MetrO MapRun
Location
The Gardeners Arms

Wythenshawe Rd, Wythenshawe, Manchester M23 9DD
Starts
17:00-19:00    The tram takes up to 12 minutes at a 12 minute frequency. Single fare £1.40
Courses close 20:45. Note that sunset is at 20:41

Saturday 4th May - Middle Distance Urban
Location
Hallé at St Michael's
, George Leigh Street, Ancoats, Manchester, M4 5DG
Starts
10:30-12:30
Courses close 14:00

Sunday 5th May - Long Distance Urban (UKUL)
Location
Sugden Sports Centre
114 Grosvenor Street, Manchester, M1 7HL
Starts
10:30-12:30
Courses close 14:00

Monday 5th May - May day 'O' Fest in the park
Location
Wythenshawe Park
Wythenshawe Road, Manchester M23 0AB
Assembly: Rose Garden (No roses, just an open area beside main driveway in Wythenshawe Park, adjacent to The Courtyard with Café and Toilets.
Starts
10:30-14:00
Courses close 15:00

Further information
Start List - Friday 3rd May - MetrO MapRun
Long Club Age Category Class
Walter Clark ESOC M45 Long
Martyn Dean CLOK M65 Long
Rebecca Glen MDOC W45 Long
Paul Truss RAFO M35 Long
Steven White PFO M45 Long
Wangki Yuen MDOC M40 Long
Short Club Age Category Class
Cecilia Dean CLOK W65 Short
Bronwen Mansel SUFFOC W21 Short
Rod Mansel SUFFOC M65 Short
Sarah Mansel SUFFOC W55 Short
Fiona Millington MDOC W40 Short
Andy Payne DEE M70 Short
Jean Payne DEE W70 Short
Paul Watson MDOC M50 Short
Start List - Saturday 4th May - Middle Distance Urban
Long Club Age Category Class Start Window
Neville Baker TVOC M70 MO 12:00 - 12:14
Keith Bennett DFOK M50 MV 12:00 - 12:14
Ruth Beresford MDOC W35 WO 12:15 - 12:29
Mike Chapman LOG M45 MO 10:30 - 10:44
Walter Clark ESOC M45 MV 10:30 - 10:44
Liam Corner MDOC M50 MV 10:30 - 10:44
Hannah Dabinett PFO W35 WO 10:30 - 10:44
Martyn Dean CLOK M65 MO 10:30 - 10:44
Andrew Evans DFOK M65 MV 10:45 - 10:59
Marie-Anne Fischer TVOC W60 MO 12:00 - 12:14
Matthew Gray AIRE M35 MO 11:30 - 11:44
Rebecca Gray AIRE W35 WO 11:30 - 11:44
Daniel Hodson HH M21 MO 10:30 - 10:44
David Hodson HH M60 MSV 10:30 - 10:44
David Hunt BOK M60 MSV 11:15 - 11:29
Philip Johnston-Davis RAFO M50 MO 12:00 - 12:14
Paulius Maciunas BOF M45 MV 11:30 - 11:44
Bronwen Mansel SUFFOC W21 WO 12:00 - 12:14
David McCann MDOC M60 MSV 11:15 - 11:29
David Newton DVO M45 MV 11:30 - 11:44
Andrea Page LOG W45 WO 10:30 - 10:44
Simonas Sakalauskas SROC M40 MV 10:45 - 10:59
Andrew Selby DVO M45 MV 11:30 - 11:44
Paul Truss RAFO M35 MO 11:00 - 11:14
Paul Turnock MDOC M45 MV 11:00 - 11:14
Edwin paul Vancalster MDOC M60 MSV 11:00 - 11:14
Wangki Yuen MDOC M40 MO 12:15 - 12:29
Medium Club Age Category Class Start Window
Jane Anthony SROC W65 WSV 11:30 - 11:44
Ruth Blair NWOC W60 WSV 11:00 - 11:14
John Britton MDOC M70 MUV 11:30 - 11:44
Sally Calland DVO W45 WV 10:30 - 10:44
James Crawford GO M65 MUV 11:15 - 11:29
John Embrey SROC M65 MUV 11:00 - 11:14
Ian Gilliver MDOC M70 MUV 12:00 - 12:14
Rebecca Glen MDOC W45 WV 10:30 - 10:44
Blyda Hefer SLOW W45 WV 11:30 - 11:44
Eric Heritage WRE M65 MUV 10:45 - 10:59
Viv Hodson HH W60 WSV 10:30 - 10:44
Graham Johnson DVO M65 MUV 11:15 - 11:29
Rod Mansel SUFFOC M65 MUV 12:00 - 12:14
Sarah Mansel SUFFOC W55 WSV 12:00 - 12:14
George Martin CLOK M20 MUV 12:15 - 12:29
Nick Martin CLOK M50 MUV 12:00 - 12:14
Jane McCann MDOC W55 WSV 11:15 - 11:29
Vicky McCreadie WIM W40 WV 10:30 - 10:44
Graham Nilsen DEE M65 MUV 11:15 - 11:29
Andy Payne DEE M70 MUV 11:15 - 11:29
Karen Quickfall SROC W60 WSV 11:15 - 11:29
Claire Selby DVO W50 WV 11:30 - 11:44
Patrick Smyth NATO M65 MUV 12:15 - 12:29
Short Club Age Category Class Start Window
Luke Bennett DFOK M16 MJ 12:00 - 12:14
Stephen Beresford MDOC M75 MHV 11:30 - 11:44
Julie Brook MDOC W75 WHV 12:15 - 12:29
Kate Bryant MDOC W70 WUV 11:30 - 11:44
Judith Burge LOC W65 WUV 11:00 - 11:14
Steve Burge LOC M80 MHV 11:00 - 11:14
Ian Cooper SYO M75 MHV 11:00 - 11:14
Monika Cooper SYO W75 WHV 11:00 - 11:14
Grahame Crawshaw MDOC M75 MHV 11:00 - 11:14
Irene Crawshaw MDOC W80 WHV 11:00 - 11:14
Patricia Davies BL W65 WUV 11:00 - 11:14
Cecilia Dean CLOK W65 WUV 10:30 - 10:44
Doug Dickinson DVO M75 MHV 10:45 - 10:59
Alison Doyle MDOC W75 WHV 11:15 - 11:29
Jacqueline Embrey SROC W65 WUV 11:00 - 11:14
Derek Gale DVO M80 MHV 11:30 - 11:44
Jen Gale DVO W75 WHV 11:30 - 11:44
Guy Goodair EPOC M85 MHV 11:00 - 11:14
Judith Goodair EPOC W80 WHV 11:00 - 11:14
Michael Hampton OD M75 MHV 10:45 - 10:59
Val Johnson DVO W65 WUV 11:30 - 11:44
James Martin CLOK M16 MJ 12:15 - 12:29
Sandra Mather SMOC W55 WUV 12:00 - 12:14
Russell McCreadie WIM M16 MJ 10:30 - 10:44
Anna Nilsen DEE W65 WUV 11:15 - 11:29
John Nuttall SELOC M75 MHV 12:00 - 12:14
Ursula Oxburgh WAOC W90 WHV 12:00 - 12:14
David Palmer BOK M75 MHV 11:15 - 11:29
Jean Payne DEE W70 WUV 11:15 - 11:29
John Pullin LOC M75 MHV 10:45 - 10:59
Gillian Searl LOG W50 WHV 10:30 - 10:44
Patrick Squire NOC M75 MHV 12:15 - 12:29
Gerry Symes AIRE M75 MHV 11:00 - 11:14
Yellow Club Age Category Class Start Window
Tristan McCreadie WIM M12 MYJ 10:30 - 10:44
Score 45 Club Age Category Class Start Window
Andrew Thornton MDOC M60 45 Minute Score Open Start
Start List - Sunday 5th May - Long Distance Urban
Course 1 Club Age Category Class Start Window
Mike Chapman LOG M45 MO 10:30 - 10:44
Edgar Divver M21 MO 11:00 - 11:14
Leon Foster AIRE M40 MO 12:15 - 12:29
Matthew Gray AIRE M35 MO 11:00 - 11:14
Daniel Hodson HH M21 MO 10:30 - 10:44
Philip Johnston-Davis RAFO M50 MO 12:00 - 12:14
Simon Lanckham HOC M21 MO 10:30 - 10:44
Paul Truss RAFO M35 MO 11:00 - 11:14
Michael Tsang SLOW M21 MO 12:15 - 12:29
Wangki Yuen MDOC M40 MO 12:15 - 12:29
Course 2 Club Age Category Class Start Window
Neville Baker TVOC M70 MV 11:30 - 11:44
Keith Bennett DFOK M50 MV 12:00 - 12:14
Ruth Beresford MDOC W35 WO 11:15 - 11:29
Walter Clark ESOC M45 MV 10:45 - 10:59
Liam Corner MDOC M50 MV 10:30 - 10:44
Hannah Dabinett PFO W35 WO 10:30 - 10:44
Martyn Dean CLOK M65 MV 10:30 - 10:44
Marie-Anne Fischer TVOC W60 WO 11:30 - 11:44
Rebecca Gray AIRE W35 WO 11:00 - 11:14
Megan Harrison EPOC W21 WO 11:00 - 11:14
Yvonne Hung MDOC W40 WO 11:00 - 11:14
Eloise Lee HOC W35 WO 10:30 - 10:44
Paulius Maciunas BOF M45 MV 11:30 - 11:44
Bronwen Mansel SUFFOC W21 WO 10:45 - 10:59
Daniel Martin MDOC M40 MV 12:15 - 12:29
Nick Martin CLOK M50 MV 10:30 - 10:44
David Newton DVO M45 MV 12:00 - 12:14
Andrea Page LOG W45 WO 10:30 - 10:44
David Pal WRE M55 MV 10:30 - 10:44
Stephen Reid SYO M45 MV 11:30 - 11:44
Simonas Sakalauskas SROC M40 MV 10:45 - 10:59
Andrew Selby DVO M45 MV 11:00 - 11:14
Emma Taylor PFO W35 WO 10:30 - 10:44
Nick Taylor M40 MV 11:00 - 11:14
Paul Taylor TVOC M45 MV 10:45 - 10:59
Paul Turnock MDOC M45 MV 11:15 - 11:29
Steven White PFO M45 MV 10:45 - 10:59
Course 3 Club Age Category Class Start Window
Christina Bennett DFOK W45 WV 12:00 - 12:14
Craig Blackford BADO M55 MSV 11:00 - 11:14
Sally Calland DVO W45 WV 10:30 - 10:44
Simon Denman NGOC M55 MSV 11:00 - 11:14
Andrew Evans DFOK M65 MSV 10:30 - 10:44
Dawn Figg PFO W55 WV 11:15 - 11:29
Rebecca Glen MDOC W45 WV 10:30 - 10:44
Blyda Hefer SLOW W45 WV 11:00 - 11:14
Alan Hickling SAX M60 MSV 10:30 - 10:44
David Hodson HH M60 MSV 10:30 - 10:44
David Hunt BOK M60 MSV 10:45 - 10:59
George Martin CLOK M20 MSV 10:30 - 10:44
David McCann MDOC M60 MSV 11:15 - 11:29
Vicky McCreadie WIM W40 WV 10:30 - 10:44
Fiona Millington MDOC W40 WV 10:30 - 10:44
Claire Selby DVO W50 WV 11:00 - 11:14
Patrick Smyth NATO M65 MSV 11:45 - 11:59
Edwin paul Vancalster MDOC M60 MSV 11:00 - 11:14
David Wathey MDOC M55 MSV 10:45 - 10:59
Dil Wetherill WAOC M60 MSV 11:00 - 11:14
Course 4 Club Age Category Class Start Window
Jane Blackford BADO W55 WSV 11:00 - 11:14
Ruth Blair NWOC W60 WSV 11:15 - 11:29
David Bliss PFO M65 MUV 11:15 - 11:29
John Britton MDOC M70 MUV 11:30 - 11:44
James Crawford GO M65 MUV 11:15 - 11:29
Ashleigh Denman NGOC W55 WSV 11:00 - 11:14
Emily Divver W21 WSV 11:00 - 11:14
John Embrey SROC M65 MUV 11:15 - 11:29
Cecilia Fenerty MDOC W60 WSV 10:45 - 10:59
Ian Gilliver MDOC M70 MUV 12:00 - 12:14
Sue Hartley WAOC W65 WSV 11:30 - 11:44
Viv Hodson HH W60 WSV 10:30 - 10:44
Graham Johnson DVO M65 MUV 11:15 - 11:29
Rod Mansel SUFFOC M65 MUV 10:45 - 10:59
Sarah Mansel SUFFOC W55 WSV 10:45 - 10:59
Sandra Mather SMOC W55 WSV 10:45 - 10:59
Jane McCann MDOC W55 WSV 11:15 - 11:29
Graham Nilsen DEE M65 MUV 11:15 - 11:29
John Nuttall SELOC M75 MUV 12:00 - 12:14
Helen Parkinson NOC W55 WSV 10:45 - 10:59
Robert Parkinson NOC M65 MUV 10:45 - 10:59
Andy Payne DEE M70 MUV 11:30 - 11:44
Karen Quickfall SROC W60 WSV 11:00 - 11:14
Amanda Roberts LOG W60 WSV 11:30 - 11:44
Paul Turner SELOC M65 MUV 11:00 - 11:14
Course 5 Club Age Category Class Start Window
Stephen Beresford MDOC M75 MHV 11:15 - 11:29
Julie Brook MDOC W75 WHV 12:15 - 12:29
Kate Bryant MDOC W70 WUV 11:30 - 11:44
Judith Burge LOC W65 WUV 11:00 - 11:14
Steve Burge LOC M80 MHV 11:00 - 11:14
Grahame Crawshaw MDOC M75 MHV 11:00 - 11:14
Irene Crawshaw MDOC W80 WHV 11:00 - 11:14
Trudy Crosby LOG W65 WUV 11:30 - 11:44
Patricia Davies BL W65 WUV 11:00 - 11:14
Cecilia Dean CLOK W65 WUV 10:30 - 10:44
Doug Dickinson DVO M75 MHV 10:45 - 10:59
Alison Doyle MDOC W75 WHV 11:15 - 11:29
Liz Drew CLARO W75 WHV 11:15 - 11:29
Jacqueline Embrey SROC W65 WUV 11:15 - 11:29
John Evans DEE M85 MHV 11:45 - 11:59
Derek Gale DVO M80 MHV 11:00 - 11:14
Jen Gale DVO W75 WHV 11:00 - 11:14
Liz Godfree DVO W75 WHV 11:15 - 11:29
Mike Godfree DVO M75 MHV 11:15 - 11:29
Guy Goodair EPOC M85 MHV 11:00 - 11:14
Judith Goodair EPOC W80 WHV 11:00 - 11:14
Michael Hampton OD M75 MHV 10:45 - 10:59
Val Johnson DVO W65 WUV 11:30 - 11:44
Lindsey Knox RR W65 WUV 11:15 - 11:29
Anna Nilsen DEE W65 WUV 11:15 - 11:29
Ursula Oxburgh WAOC W90 WHV 10:30 - 10:44
David Palmer BOK M75 MHV 11:30 - 11:44
John Pullin LOC M75 MHV 10:45 - 10:59
Gillian Searl LOG W50 WHV 10:30 - 10:44
Patrick Squire NOC M75 MHV 11:30 - 11:44
Gerry Symes AIRE M75 MHV 11:00 - 11:14
Course 6 Club Age Category Class Start Window
Jake Bennett DFOK M14 MJ 12:00 - 12:14
Luke Bennett DFOK M16 MJ 12:00 - 12:14
James Martin CLOK M16 MJ 10:30 - 10:44
Russell McCreadie WIM M16 MJ 10:30 - 10:44
Course 7 Club Age Category Class Start Window
Tristan McCreadie WIM M12 MYJ 10:30 - 10:44
Alastair Reid SYO M14 MYJ 11:30 - 11:44
Score 75 Club Age Category Class Start Window
Eric Heritage WRE M65 75 Minute Score Open Start
Andrew Thornton MDOC M60 75 Minute Score Open Start
Start List - Monday 6th May - O Festival
Club Age Category
John Britton MDOC M70
Sally Calland DVO W45
Walter Clark ESOC M45
Cecilia Dean CLOK W65
Martyn Dean CLOK M65
Rebecca Glen MDOC W45
Guy Goodair EPOC M85
Judith Goodair EPOC W80
Felicity Gorgan SROC W10
Andrew Harrison M50
Karen Harrison W50
Alan Hickling SAX M60
Bronwen Mansel SUFFOC W21
Rod Mansel SUFFOC M65
Sarah Mansel SUFFOC W55
Russell McCreadie WIM M16
Tristan McCreadie WIM M12
Vicky McCreadie WIM W40
Eva Millington MDOC W10
Fiona Millington MDOC W40
Stephen Millington MDOC M50
Anna Nilsen DEE W65
Graham Nilsen DEE M65
Andy Payne DEE M70
Jean Payne DEE W70
Alex Rawcliffe M35
Lucy Rawcliffe MDOC W35
Simonas Sakalauskas SROC M40
Elsa Screen MDOC W14
Thomas Screen M50
Wangki Yuen MDOC M40